International Competition of Ballet Dancers
MIA ČORAK SLAVENSKA

click here

 

SOME PHOTOS OF THE INTERNATIONAL BALLET COMPETITION MIA CORAK SLAVENSKA 02.07.2014.

                                 

 

                                                                 

 

 


SCHEDULE OF REHEARSALS AND COMPETITION - CATEGORY A 23.06.2014.
 

CATEGORY A

REHEARSAL: 29.06.2014.

 

 

1. ALEKSIĆ ANJA                                                     10:00 – 10:10

2. BOGATINOVA ANGELA                                     10:10 – 10:20

3. BRKIĆ ENA                                                             10:20 -  10:30

4. DANILOV ILIJANA                                               10:30 – 10:40     

5. DIMKOSKA IVANA                                               10:40 -  10:50

6. GASHTARSKA STEFANIJA                                10:50 – 11:00

7. GOCEVSKA MELANIJA                                       11:00 – 11:10     

8. HRISTOVSKA BOJANA                                      11:10 – 11:20

9. JANEVSKA ISKRA                                                11:20 – 11:40

10. MEDE GABRIELA                                                 11:40 – 11:50

11. MILEKIĆ MILICA                                                 11:50 – 12:00

12. MILOVANOV SONJA                                         12:00 – 12:10

13. MRDIĆ ALEKSANDRA                                       12:10 – 12:20

14. NODILO ANITA                                                    12:20 – 12:40

15. OGRIZOVIĆ MILENA                                          12:40 – 12:50

16. PAPEŠ  OLJA                                                        12:50 – 13:00

17. PAVIĆEVIĆ ANJA                                                13:00 – 13:10

18. PEROVIĆ EMA                                                      13:10 – 13:20

19. PETOVIĆ LEJLA                                                  13:20 – 13:30

20. PETROVIĆ JOVANA                                          13:30 – 13:40

21. RUŠIN TEA                                                            13:40 – 13:50

22. SIGOVA ANASTASIJA                                      13:50 – 14:00

23. STOJAKOV MAJA                                              14:00 – 14:10

24. VIDOVIĆ LAURA                                                 14:10 – 14:20

25. VILJUŠIĆ FILIP                                                    14:20 – 14:30

26. VYSKUBENKO DMITRII                                    14:30 – 14:40

27. ŽIVANOV ANDRIJANA                                     14:40 – 14:50

 

 

 

CATEGORY A - COMPETITION, 30.06.2014.

 

 

10:00 – 12:00

1. ALEKSIĆ ANJA

2. BOGATINOVA ANGELA                                        

3. BRKIĆ ENA                                                                 

4. ČOVRAN PETRA

5. DANILOV ILIJANA                                                  

6. DIMKOSKA IVANA                                                  

7. GASHTARSKA STEFANIJA                                  

8. GOCEVSKA MELANIJA

9. HRISTOVSKA BOJANA

10. IMROVIĆ VANESA                                          

11. JANEVSKA ISKRA                                                 

12. KADRIĆ AJLA

13. KOVAČ DORA

14. KOŽARIĆ LUCIJA

15. MARKOVIĆ ANAMARIJA

16. MEDE GABRIELA                                                 

17. MILEKIĆ MILICA                                                 

18. MILOVANOV SONJA                                                            

19. MIRKOVIĆ OZANA

20. MRDIĆ ALEKSANDRA                                         

21. NODILO ANITA                                                      

22. OGRIZOVIĆ MILENA                                          

23. PAPEŠ  OLJA                                                                           

24. PAVIĆEVIĆ ANJA                                                  

25. PEROVIĆ EMA                                                                       

26. PETOVIĆ LEJLA                                                   

27. PETROVIĆ JOVANA                                                             

28. RUŠIN TEA                                                               

29. SIGOVA ANASTASIJA                                          

30. STOJAKOV MAJA                                                 

31. ŠEPAROVIĆ LEDA

32. TROHA HELENA

33. VIDOVIĆ LAURA                                                    

34. VILJUŠIĆ FILIP                                                      

35. VYSKUBENKO DMITRII                                     

36. ŽIVANOV ANDRIJANA

SCHEDULE OF REHEARSALS AND COMPETITION - CATEGORIES B & C 23.06.2014.
CATEGORY B - STAGE REHEARSAL 29.06.2014.

 

1. CACOVEANU RAZVAN                                                                               15:00 - 15:15

2. HATLAK TINA                                                                                           15:15 – 15:30

3. LIPOVSCAK BOJANA                                                                                15:30 - 15:45

4. NAKEVSKA HRISTINA                                                                              15:45 – 16:00

5. NOC NINA + JAMAMOTO KENTA (PARTNER)                                          16:00 - 16:25

6. VELEVSKA ANGELA                                                                                 16:25 - 16:40

7. GOLUB TOMAŽ                                                                                          16:40 – 16:55

 

  

CATEGORY C

STAGE REHEARSAL: 29.06.2014.

 

 

1. BARNEA TOM                                                                  ¸                                        17:00 – 17:15

2. BERTEA ALEXANDRA ELISABETA                                                                         17:15 – 17:30

3. BREUKER LISA                                                                                                        17:30 – 17:45

4. FEDOROV NICOLE                                                                                                   17:45 – 18:00

5. KARPILOVSKA EVA                                                                                                 18:00 – 18:15

6. MILAS MATEA                                                                                                          18:15 – 18:30

7. NAKASHIMA YUKI                                                                                                    18:30 - 18:45

8. NETSU SATOMI + PILCA ALEXANDRU                                                                    18:45 - 19:10

9. PROS ANTOINE                                                                                                         19:10 - 19:25

10. SIVOŠ LEONA + MERGALIYEV YASSAUI  ( PARTNER)                                          19:25 - 19:50

11. STAROSTINA KRISTINA                                                                                         19:50 – 20:05

 

 

 

CATEGORY B - COMPETITION, 30.06.2014.

 

15:00 – 16:00 – Classical program

 

1. AWAD HASSAN 

2. CACOVEANU RAZVAN

3. GOLUB TOMAŽ                                                                                       

4. GORODISKII MYKOLAS

5. HATLAK TINA            

6. LIPOVSCAK BOJANA7. NAKEVSKA HRISTINA                                                          

7. NOČ NINA + JAMAMOTO KENTA (PARTNER)

8.SCHIFANO ANDREA

9. VELEVSKA ANGELA                                                                           

 

 

CATEGORY C - COMPETITION, 30.06.2014.

 

16:00 – 18:00 – Classical program

 

1. BARNEA TOM                                                                                           

2. BERTEA ALEXANDRA ELISABETA                

3. BREUKER LISA                                                                                        

4. BRUIST ROBERT + MAI KAGEYAMA

5. FEDOROV NICOLE                                                                 

6. GAMEIRO ALVES GUILHERME + VITIC GAMEIRO IVA (PARTNER)

7. HORSNELL NATALIA + NABIULLIN AZAMAT (partner)

8. KARPILOVSKA EVA

9. MILAS MATEA         

10. NAKASHIMA YUKI

11. NETSU SATOMI + PILCA ALEXANDRU

12. PROS ANTOINE

13. SIVOŠ LEONA + MERGALIYEV YASSAUI ( PARTNER)

14. STAROSTINA KRISTINA                                                    

15. ŠTROK VALENTINA

 

 

 CATEGORIES B & C - COMPETITION, 30.06.2014.

 

18:00 – 20:30 –  Modern program

 

 

 


ITINERARY OF THE COMPETITION 16.05.2014.

28.06.2014.     19:00 - 21:00 h     Registration of competitors at the CNT in Zagreb

29.06.2014.     10:00 - 22.00 h     Rehearsals on stage and in studios for all categories

30.06.2014.     10:00 - 22:00 h     COMPETITION for all categories

01.07.2014.     19:30 h                    Gala Concert and awarding ceremony (all dancers)

 

 

                                    


APPLICATIONS DEADLINE EXTENDED 28.04.2014.

 

THE DEADLINE FOR SUBMISSION OF APPLICATIONS FOR LATE COMERS HAS BEEN EXTENDED TO MAY 12, 2014. 


INTERNATIONAL BALLET COMPETITION MIA CORAK SLAVENSKA 2014 13.02.2014.

The International Ballet Competition Mia Corak Slavenska shall take place on the stage of the Croatian National Theatre in Zagreb from June 29 to July 2, 2014.

The President of the Jury shall be Mr. IREK MUKHAMEDOV.

APPLICATION DEADLINE: April 30, 2014

The registration fee in the amount of 60,00 Euros shall be paid upon your arrival in Zagreb.

For more information please feel free to contact Ms. Andreja Kovacic, the executive secretary by phone or e-mail:

+ 385 1 48 47 725                         e-mail: hdpbu@hdpbu.hr

Download:
APPLICATION FORM 2014 (size: 27 kb)        Regulations of the Competition 2014 (size: 42 kb)        List of suggested variations (size: 39 kb)        Competing categories (size: 25 kb)

PHOTOS AND DVD RECORDING OF THE COMPETITION 03.07.2012.
ALL COMPETITORS WILL BE SENT A DIPLOMA (IF NOT YET TAKEN) AND PHOTOS AND THE DVD RECORDING OF THE COMPETITION  TO THEIR HOME ADDRESS VERY SOON.

LAUREATES OF THE INTERNATIONAL BALLET COMPETITION 01.07.2012.
 

CATEGORY A (up to 18 years):

GOLD MEDAL

NINA NOČ

LUKA ZIHER

 

SILVER MEDAL

TJASA LESNIK

 

BRONZE MEDAL

MARIJANA DOMINIS

ALEXANDRA FUNIERU

 

AWARD FOR ARTISTIC IMPRESSION

REA MIROSEVIC CAREW

 

AWARD CARLOTTA GRISI

ANASTASIJA LUKOVAC

 

SCHOLARSHIPS FOR THE HUNGARIAN DANCE ACADEMY + NTS SPORTSWEAR VOUCHER

GABRIJELA MEDE, ANJA GARA©IĆ, FILIP VILJU©IĆ

 

CATEGORY B (18-22 years):

SILVER MEDAL

EVA KARPILOVSKA

 

BRONZE MEDAL

HAZUKI TOMITA

ROBERT BRUIST

MIRUNA MICIU

 

AWARD OF THE SLAVENSKA DANCE PRESERVATION – Excellence in classical dance award

NATALIA HORSNELL

 

AWARD FOR TECHNICAL MERIT

CONSTANTIN TCACI

 

AWARD FOR ARTISTIC IMPRESSION

LUCIJA RADIĆ

 

CATEGORY C (22-28 years):

GOLD MEDAL

CRISTINA TIPIRIG

YASSAUI MERGALIYEV

 

SILVER MEDAL

KIRILL SAFIN

 

BRONZE MEDAL

MAI KAGEYAMA

 

AWARD FOR ARTISTIC IMPRESSION

DARIA BRDOVNIK BUKVIĆ


LATEST NEWS FOR CANDIDATES 10.06.2012.

Dear All,

This is the final OBLIGATORY schedule for the Competition which must be followed. The candidates upon their arrival have to register, pay their registration fee, have health insurance, bring CD music and sign a statement for copyrights for choreographies and music. Any candidate who will refuse to do so will be disqualified.

                                  FINAL SCHEDULE FOR COMPETITORS IN CATEGORIES B & C:

                                                               THURSDAY, June 28, 2012:

arrival of dancers in categories B & C at Hotel WESTIN

at 8.30 pm - registration for dancers in Categories B & C on the 17th  floor of the Hotel

                                                              FRIDAY, June 29, 2012:

at 8.30 am - 9.300 am  Meeting with the President of the Republic of Croatia who is the  patron of the Competition

at 11.30 - 12.30  Official ballet class for competitors in the Ballet studio of the theatre

12.30 - 14.15     both ballet studios available for individual rehearsals

14.15h - 18.00 rehearsals for categories B&C on stage

18.00h: COMPETITION for Categories B & C on stage

arrival of dancers for category A at Hotel Westin

                                                            SATURDAY, June 30, 2012

08.00 - 10.45h rehearsals and registration for Category A

11.00h: COMPETITION for Category A

The PROGRAM OF THE GALA CONCERT will be announced as soon as the Jury makes its decisions. The RESULTS will be announced at the GALA CONCERT

SATURDAY,  June 30, 2012: 19.30h GALA CONCERT AND AWARDING CEREMONY

ALL dancers must be present in costumes for the Gala Concert

 


APPLICATIONS CLOSED FOR THE INTERNATIONAL BALLET COMPETITION 18.04.2012.

On Tuesday April 17, 2012 at midnight we have closed the application process for the International Ballet Competition in Zagreb 2012.  We have received more than 60 applications. 

Due to this large number of applicants, the Competition will take place as follows:  

June 29, 2012 (2 pm - 11 pm) CATEGORIES B & C

June 30, 2012 (8 am - noon) CATEGORY A

June 30, 2012 (7.30 pm) GALA CONCERT AND AWARDING CEREMONY

ALL COMPETITORS MUST BE PRESENT AT THE GALA CONCERT ON JUNE 30, 2012.

 

The organiser will pay for accommodation of participants as follows:

Category A : from Friday, June 29, 2012 to Sunday July 1, 2012

Categories B & C: from Thursday June 28, 2012 to Sunday July 1, 2012

All accompanying staff must pay for their own accommodation. Participants are responsible for their travel expenses and all expenses relating to music and choreography copyrights.

REGISTRATION FEE MUST BE PAID JUST BEFORE THE COMPETITION ON FRIDAY 29.06.2012. OR SATURDAY 30.06.2012. 

Additional information will be posted soon.

 


REGISTRATION FEE 16.04.2012.

THE REGISTRATION FEE IN THE AMOUNT OF 50,00 EUROS MUST BE PAID WHEN THE CANDIDATE ARRIVES IN ZAGREB BEFORE THE BEGINNING OF THE COMPETITION.

THERE IS NO NEED TO PAY THROUGH THE BANK.

 


TERMS AND REGULATIONS OF THE COMPETITION 21.02.2012.
Download:
        (size: 54 kb)

LIST OF SUGGESTED PROGRAM FOR THE COMPETITION 11.10.2011.
Download:
       LIST OF SUGGESTED PROGRAM FOR THE COMPETITION (size: 39 kb)

COMPETING CATEGORIES 11.10.2011.
Download:
       COMPETING CATEGORIES (size: 25 kb)

2012 APPLICATION FORM 11.10.2011.
Download:
       2012 APPLICATION FORM (size: 27 kb)

INTERNATIONAL BALLET COMPETITION MIA CORAK SLAVENSKA 2012 11.10.2011.

INTERNATIONAL BALLET COMPETITION MIA CORAK SLAVENSKA IS HELD UNDER THE HIGH PATRONAGE OF THE PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF CROATIA

 

The International Ballet Competition Mia Čorak Slavenska accepts applications from male and female ballet dancers until the age of 28.

The Competition will take place at the Croatian National Theatre in Zagreb on June 29 and 30, 2012.

President of the Jury: IREK MUKHAMEDOV

GROUP A (until the age of 18)

GROUP B (18 -22 years)

GROUP C (22- 28 years)

Application deadline: Tuesday, April 17, 2012

Registration fee: 50 Euros  (payable upon arrival in Zagreb, Croatia or to our bank account)

AWARDS UP TO 1.500,00 Euros

                                       


LAUREATES OF THE 2010 INTERNATIONAL BALLET COMPETITION MIA CORAK SLAVENSKA 05.07.2010.

CATEGORY A:

SILVER MEDAL: BARBARA POTOKAR, Ljubljana, Slovenia

BRONZE MEDAL AND AWARD CARLOTTA GRISI:  ANJA GARASIC, Zagreb, Croatia                                          

                                   

BRONZE MEDAL: TASJA SARLER, Ljubljana, Slovenia

                                                                   

BRONZE MEDAL: TJASA LESNIK, Maribor, Slovenia

                                                                                                            

CATEGORY B:

SILVER MEDAL: OVIDIU CHITANU, Romania              

 

BRONZE MEDAL: NATALIA HORSNELL, Australia

                                           

BRONZE MEDAL: LUCIJA RADIC, Croatia

                                                                                       

 CATEGORY C:

GOLD MEDAL: YUKA EBIHARA (Japan)              GOLD MEDAL: GEORGE STANCIU (Romania)

                                                       

GRAND PRIX:

DMITRY TIMOFEEV (Category B) (Russia) and RIEKA SUZUKI (Category C) (Japan).

                                                       

AWARD FOR TECHNICAL MERIT: TAKAHIRO TSUBO, Category B

                                                       

AWARD FOR ARTISTIC IMPRESSION: JANJA SAHORNIK, Category A

AWARD FOR A CROATIAN BALLERINA FOR CONTEMPORARY EXPRESSION: DARIA BRDOVNIK, Category C

                                                                                                      

SCHOLARSHIPS OF THE CROATIAN SOCIETY OF PROFESSIONAL BALLET ARTISTS FOR THE SUMMER BALLET SEMINAR IN BUDAPEST, HUNGARY:

ANJA GARASIC, Category A

TINA HATLAK, Category A

VALENTINA STROK, Category B


CROATIAN NATIONAL THEATRE - JUNE 29 & 30, 2012 17.03.2010.
                               

Laureates of previous Mia Corak Slavenska Ballet Competitions 2006 & 2008 17.03.2010.

 Pavla Mikolavcic and Daniil Yastrebov - Gold medal at the 1. Mia Corak Ballet COmpetition, 2006

 Iva Vitic and partner Anton Bogov- Silver medal at the 2. Mia Corak Ballet Competition, 2008

 Daria Brdovnik - Sivler medal at the 2. Mia Corak Ballet Competition, 2008

Maria Ramas, daughter of Mia Corak Slavenska with Iva VItic, winner of special award of the Slavenska Dance Preservation, USA

                                                                                                              

                                                                     


REGISTRATION FEE 04.03.2010.

The registration fee for the International Ballet Competition is 50 Euros and can be paid upon arrival in Zagreb, Croatia or to a bank account:

Name of Bank: HRVATSKA POSTANSKA BANKA

Owner of account: HDPBU, Ilica 42/II, 10 000 ZAGREB, Croatia

Account Number: 2390001-1100024037

IBAN: HR3623900011100024037

SWIFT CODE: HPBZHR2X